Elindult az első horvát-magyar LIFE projekt

2015-07-21

A Dráva az egyik legváltozatosabb és legjobb ökológiai állapotú folyó Európában.  Az egyre fogyatkozó érintetlen természetes élőhelyek egyik utolsó mentsvára, melyet az ártéri erdők, kavics és homokzátonyok, mellékágak és holtágak változatossága tesz egyedivé. A folyó és a part menti élőhelyek különleges és ritka fajoknak adnak otthont úgy mint a rétisas, a fekete gólya, a kis csér vagy a parti fecske. 

Az egyedülálló ökológiai állapot ellenére a Drávát nem tekinthetjük szabályozatlan folyónak. A huszadik századi szabályozások során sok kanyarulatát Fotó: Gruber Tamáslevágták, és elválasztották a folyótól. Ezek a kanyarulatok ma mellékágak, melyek csak magas vízállás esetén kapnak vizet, vagy holtágak, melyek már egyáltalán nem állnak kapcsolatban a főmederrel. A folyó bal partján a leghosszabb ilyen holtág az Ó-Dráva, Barcs közelében. Az Ó-Dráva holtág vízellátása nem megfelelő, elsősorban a hosszú száraz periódusokban sújtja vízhiány, és emiatt a partján lévő ártéri erdő állapota jelentős romlásnak indult az elmúlt évtizedekben. 

Magyar és horvát intézmények és elkötelezett civil szervezetek indítottak együttműködést, hogy megoldást találjanak a káros folyamatra, és pályázatot állítottak össze az Ó-Dráva holtág helyreállítása érdekében. Az EU LIFE+ Nature programjának támogatását nyerte el ez a pályázat, és 2014-ben négy éves munka kezdődött. A projekt vezetője a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, a partnerek a horvátországi Pitomaca önkormányzata, Virovitica-Podravina Megye Területfejlesztési Ügynöksége, valamint természetvédelemért felelős intézménye, a WWF Magyarország és a Somogy Megyei Horgászegyesület.

Az Ó-Dráva projekt (LIFE13 NAT/HU/000388) teljes költségvetése 834.006 euró, amelyből a LIFE+ támogatása 634,695 euró. A projekt a Földművelésügyi Minisztérium és a Coca-Cola Alapítvány társfinanszírozásában valósul meg.